Gelin Hazırlığı

gelinPosta Gazetesi Evlilik Eki için hazırladığım çalışma


 

 

GELİN HAZIRLIĞI

Gelin adaylarının hazırlığı gelinlik, ayakkabı, takı ile sınırlı değil. Kendilerini de adım adım gelin olmaya hazırlamaları gerekiyor. Bu işin iki boyutu var: ruhen ve bedenen.

Biz işin ikinci ayağını, bedenen hazırlık sürecini Melissima Güzellik Merkezi kurucusu ve yöneticisi, aynı zamanda girişimcilik köşe yazıları ile tanınan Elif Karakışla ile konuştuk.

Elif hanım bir gelin adayının size göre ne tür ihtiyaçları olur? Cilt bakımı, el ve ayak bakımı dışında nelere önem vermeleri gerekir?

Biz Melissima’da, tam da bu sezonda özellikle, onlarca gelinimizi hazırlıyoruz; bu sebeple de bu hazırlık işine çok kapsamlı bakıyoruz. Bana kalırsa 1 haftalık bir hazırlıktan ziyade son en azından 3 aylık planlama yapmak gerekir:

El ve ayak bakımı

Gelinimizin el ve ayaklarının bakımlı gözükmesi çok ama çok önemlidir. Bu sebeple nikaha 3 ay kala her 15 günde bir mutlaka manikür pedikür yapılmalı, eller ve ayakla peeling ile ovalanmalı, mümkünse sıcak parafin ile neme doyurulmalıdır.

Ağda mı epilasyon mu?

Tüylerle ilgili bir karar verilmelidir. Ağda ile mi devam edeceğiz; epilasyon mu yaptıracağız? Şayet ağda yapılıyor ise önerimiz nikaha 40 gün kala tüm vücuda jilet uygulanması, takip eden hafta hamama giderek profesyonel kese yaptırılması olur. Böylelikle vücut ölü deriden arındırılır. Jiletlenen tüyler budandığı için daha keskin olur ve daha rahat uzar. Böylelikle batık sorunu büyük ölçüde rahatlamış olur. Eğer gelin adayımızın batık sorunu var ise nikaha 1 yıl kala bu sürece dönmesi ve mümkünse de epilasyona başlaması önerilir. Ağda yaptıranlar için tavsiyemiz hamamdan sonra tüylerini 3 hafta 1 ay boyunca almamaları ve nikaha 3 gün kala ağda yaptırmalarıdır.

Cilt bakımı

Bir gelinin en kıymetli süsü taze gözüken cildidir. Bu sebeple biz Melissima’da gelin adaylarımızın cildine özellikle çok önem veriyoruz. Nikaha 1 ay kala temel cilt bakımına alarak gelinimizin cildini buhar altında tüm ölü deriden arındırıyoruz. Takip eden 3 hafta boyunca vitamin yüklemesi ve göz çevresi bakımı yapıyoruz. Bu özel kür gelinimizin ışıl ışıl parlamasını, göz çevresinin taptaze gözükmesini sağlıyor. Genel cilt görüntüsünde aydınlanma sağlanması gelin makyajının da daha rahatlıkla uygulanabilmesini sağlıyor.

Kirpiklerin hazırlığı

Benim önerim nikaha 3 ay kala kirpik besleyici kullanmaya başlamak. Bu sayede kirpikler daha da güçlenecek, hem gelin makyajı için iyi bir alt yapı oluşacak hem de balayında çok daha çarpıcı bakışlara kavuşmak mümkün olacak. Şayet gelinimizin kirpikleri düz ve uzun ise kirpik perması yapmak harika olur. Nikahtan 3 ay önce ilk permayı yaptırmayı sonra 1.5 ayda bir yinelemeyi öneriyorum. Kirpik perması üzerine gelin makyajında daha gösterişli durması için geçici takma kirpik takmak da mümkün olur. Bu sebeple “kirpiklerim kıvrık olursa takma kirpik kullanamam endişesi” taşımayın. Fakat çok güçlü, çok uzun kirpikler söz konusu değilse ipek kirpik uygulaması yapmak çok daha iyi olur. Tek tek kirpiklerin üzerine oturtularak yapılan ipek kirpik çalışması, hem doğal görüntüsü hem de balayının son gününe kadar olan kalıcılığı ile gelinleri çok rahat ettirdiği için çok fazla tercih ediliyor.

Bölgesel zayıflama

Benim gözlemim birçok gelinimiz hazırlık sürecinde heyecandan ve yoğunluktan dolayı hızla zayıflıyor. Bu sebeple o süre zarfında cildin gevşememesi önemli. LPG gibi bir masaj tekniği ile haftada 1 ya da 2 bir uzman tarafından destek almak çok faydalı olur. Mümkün mertebe her gün 20 ilâ 30 dakikalık yürüyüşler de  bacak ve karın bölgesinin daha iyi gözükmesini sağlayacaktır. Şayet bazı bölgelerin ekstra yağlandığını düşünüyorsanız; nikaha 3 ay kala alkali beslenmeye geçmenizi, günde 2.5 – 3 litre su tüketmenizi ve haftada 1 gün kavitasyon ve lenf drenaj programına tabii bir ajanda takip etmenizi öneririm. Alkali beslenme cildinizin de daha aydınlık ve daha sağlıklı gözükmesini sağlayacaktır.

Kalem kaşlar

Kaşları bir gelinin yüzündeki en önemli unsurlardan biri. Çok koyu çok detaylı makyajı önermediğim için kaşların şeklinin düzgün olması, makyajın da daha sade ama bir o kadar da güzel gözükmesini sağlayacaktır. Bizim gelin adayları ile buluşmalarımızın en temelinde kaş uzmanımıza başvurmaları yatıyor. Uzmanımız gelinlerimizi 3 ilâ 6 ay öncesinden kaş programına alıyor. Yüzüne en uygun, bakışlarında en iyi ifadeyi verecek şekil üzerinde çalışıyor. 15 günde bir randevu planlaması ile kaşlar son derece düzgün bir hale kavuşuyor. Bu süreç içinde gelin adaylarımıza kirpik besleyicilerini kaşlarına da uygulamalarını tavsiye ediyoruz. Şayet kirpik besleyici ile sonuç vermeyecek kadar seyrek bir kaş yapısı var ise bitkisel su bazlı method ile kaşların seyrek bölgeleri kontür yöntemiyle dolduruluyor. Kullandığımız malzeme itibariyle çok doğal, çok yumuşak bir ifadeye kavuşuyor kaşın görüntüsü. Nikaha 1 ay kala rötüş işlemi tamamlanacak şekilde ajanda planlaması yapmak, telaşa mahal vermeden çalışmak açısından çok iyi olur.

Kalıcı eyeliner

Şayet gelinimiz balayında deniz ve havuz olan bir ortama gidecekse; kalıcı eyeliner olan göz kontürünü de çokça tercih edebiliyor. Kirpik dibine uygulanan kalıcı eyeliner, denizden sudan güneşten etkilenmiyor 2 yıl boyunca görüntüsünü koruyor. Aynı kaş kontüründe olduğu gibi su bazlı bitkisel boya ile uygulandığı için de yine çok doğal, çok yumuşak bir ifade veriyor. İlk uygulamadan 1 ay sonra uygulanacak rötüş işleminin nikahtan en az 15 gün önce tamamlanmasını öneriyoruz.

 Gelin Görümce Paketimizi duydunuz mu?

http://www.melissima.com.tr/hizmetler/melissima-sus-pus-paketi